Wednesday, August 22, 2012
Difficult ...
So many questions, unknown ... and no excitement really as seems something beautiful in the most part will end ... life will go on and new social arrangements will be made as life must go on, and it most likely won't be as bad as I imagine, may even be excited in parts ... but yet ... I guess I am just weird ... like my youngest daughter "I have a problem" ... She told me that when her sister was sick, actually just after routine operation in the hospital ... she 'can't deal with it' ... she can't be around it, her little heart is devastated just by her sister not being completely herself ...
I look at the old house torn to the ground and it hurts me ... I think so many memories in that house, why not remodel, just because is cheaper to build a new one? How can I learn to deal with bigger issues, why can't I?
Oh well, I just actually hope nobody reads this but writing it helps a bit ...
Live goes on.
Wednesday, August 8, 2012
Still true ...
Found this, can't put on Youtube as the song is copyrighted, and yet, this song is so appropriate for this old movie I made ...
So here you go (low quality, that's the blog way, can't control that) ...
Thursday, October 6, 2011
That's what I am talking about
Here is that thinking in relation to my old fascination about life/universe/God ....
Monday, January 31, 2011
Thursday, January 20, 2011
Reviving my old passion
This movie below is for my own records ... must find out more about it ...
Thursday, January 6, 2011
Like Clark in National Vacation
View Larger Map
What would this cost in RV? Let’s say 2 weeks trip
Based on this web site, the cost would be http://www.roamingtimes.com/b/articles/how-much-does-it-cost-to-rent-an-rv.aspx
2 weeks - $120/night for first week, $128/night for following week
Typical fees for mileage are 32¢ per mile travel
fuel economy is about 10 miles per gallon
The above trip is 7,174 miles
12 nights = 800 + 850 = $1660 (cost of rental per day)
7,174 x $.32 = $2,295.68 (fees for mile travel)
Gasoline = 7,174 / 10 717.4 x COST of gas = 717.4 x $3.25 = $2,331.55
Cost (at minimum) would be 1,660 + 2,295 + 2,332 =~ $6,350
So6,350 dollars to make this trip in RV for 2 weeks. (This includes driving nonstop sometimes in 2 weeks for 4 days 22 hours, so 5 days)
Not worth it I would say … better take airplane and rent cars …
Shamick
